Ken Armstrong, Ph.D.
President & CEO
Email Ken


Tisha Crews Keller
Vice President
Email Tisha


Angela Cundiff
Director of Operations
Email Angela


Ben Schultz
Coordinator of Special Projects
Email Ben


Dot Butler
Executive Assistant
Email Dot

Jeffrey Day, Publix Super Markets
Chair

Rob Sandlin, Florida Rock & Tank Lines
First Vice-Chair

Jeff Marple, Southeast Independent Delivery Service
Second Vice-Chair

Denis Ross, Kenworth of Jacksonville
Immediate Past Chair

Terry Borglund, Fleetwing
Treasurer

Carlos Currlin, Rechtien International
Secretary

Rob Carryl, Reliance Supply
Past Chair

Doc Hyder, Rowland Transportation
Past Chair

John McTyre, Sr., Unified Logistics
Past Chair

Scott Perry, Ryder System

Kurt Vest, HELP/PrePass

Keith Walpole, Walpole

Kirk Williams, Proficient Auto Transport
ATA Vice-President

Jared Dusharm, Armellini Express Lines
2.0 Chair

Chris Emrich, Southeastern Freight Lines
TMC Chair

Tracy Linhart, Breakthru Beverage Company Florida
SMC Chair

Mark Shallar, MPS Transportation
Road Team Chair

Brad Pruitt, Vertical Alliance Group
Member Recruitment Chair

Terry Dicks, CDT/Dicks Enterprises
PAC Chair

COUNCIL OF DELEGATES, 2016-2017

Phares Acuff, Florida Utility Trailers – Board Member
Steve Bacalis, Tom Nehl Trucks – Major Sponsor
Quinn Barton, Jr., Retired – Past Board Chair
Dan Baugh, Service Trucking – Past Board Chair
Terry Borglund, Fleetwing Corporation – Board Member
Mark Bostick, Comcar Industries – Past Board Chair
Charlie Brown, Nextran – Past Board Chair
Robert Burleson, FL Transportation Builders Assn. – Association Partner
Rob Carryl, Reliance Supply – Board Member
Steve Casey, Florida Sheriffs Association – Association Partner
Mike Cobb, Landstar Transportation Logistics – Top 10
Carlos Currlin, Rechtien International Trucks – Board Member
Jimmy Davis, Davis Express – Past Board Chair
Jeff Day, Publix Super Markets – Board Member
Mike DelBovo, Saddle Creek Transportation – Top 10
Terry Dicks, Dicks Enterprises – Board Member
Chris Dudley, Southern Strategy Group – FTA Legislative Affairs Advisor
Jared Dusharm, Armellini Express Lines – Board Member
Chris Emrich, Southeastern Freight Lines – Board Member
Gary Enzor, Quality Distribution – Major Sponsor
Philip Fulmer, Carroll Fulmer Logistics – Top 10
Jamie Hammons, American Trucking Associations – ATA Florida Representative
Ken Heard, TMW Systems – Major Sponsor
Tom Hindle, Retired – Past Board Chair
Doc Hyder, Rowland Transportation – Board Member
Rick Johnston, Indian River Transport – Major Sponsor
Ronny Jones, JJ Keller – Major Sponsor
Tracy Linhart, Breakthru Beverage Company Florida – Board Member
Bob Magnus, Maudlin International – Major Sponsor
Jeff Marple, SEIDS/Rooms to Go – Board Member
Corey Mathews, FL Movers and Warehouser’s Assn. – Association Partner
John McTyre, Retired – Board Member
Frank Morris, UPS – At-Large
Tommy Oakley, Oakley Transport – Past Board Chair
Michael O’Leary, Grimes Companies – Investment Committee Chair
Zack Paulk, Walmart Transportation – At-Large
Matthew Penland, Cypress Truck Lines – Top 10
Scott Perry, Ryder System – Board Member (incoming)
Phillip Pritchett, Pritchett Trucking – Board Member
Brad Pruitt, Vertical Alliance Group – Major Sponsor
Scott Reagan, Centurion Auto Transport – TDC Chair
Denny Ross, Kenworth of Jacksonville – Board Member
Geoff Russell, Sunshine State Towing Association – Association Partner
Rob Sandlin, Florida Rock and Tank Lines – Board Member
Frank Silio, Publix Super Markets – Road Team
Nick Stack, Thermo King – Major Sponsor
Dick Stohler, Retired – Past Board Chair
David Teichert, Raven Transport – Top 10
Pat Tornwall, Florida Rock and Tank Lines – Past SMC Chair
Duple Travillion, FedEx – Major Sponsor
Matt Ubben, Floridians for Better Transportation – Association Partner
Kurt Vest, HELP/PrePass – Board Member
Ed Walpole, Retired – Past Board Chair
Keith Walpole, Walpole Inc. – Board Member
David Warta, Con-Way Freight – At-Large

*C. E. Phillips, 1934-39
*James C. Morton, 1940
*W. Olin Stamps, Jr., 1941-44
*J. F. Smalley, 1945-48
*C. D. Swinson, 1947
*J. E. Fogarty, 1948
*Quinn R. Barton, Sr., 1949
*J. A. Ryder, 1950
*Bert S. Reid, 1951
*George R. Cochrane, 1952
*Sidney Allen, 1953
*B. L. Thomas, 1954
*M. T. Richmond, 1955
*J. C. Gentile, Sr., 1956
E. R. Siddall, 1957
*H. E. McDaniel, 1958
Jerry E. Fogarty, 1959
*W. B. Copeland, 1960
*J. J. Reardon, 1961
*W. J. Doerr, 1962
*George Joyner, 1963
*C. Lester Cotton, 1964
*R. J. Miller, 1965
*J. W. Gray, Sr., 1966
*Sidney Alterman, 1967
*Daniel M. Pesce, 1968
R. H. Stier, 1969
*Frank Hunt, Jr., 1970
*T. Bruce Tyndall, 1971
Guy Bostick, 1972
Quinn R. Barton, Jr., 1973
*John McCaskill, 1974
*Russell J. Godwin, 1975
*Dave Cowan, 1976
James W. Gray, Jr., 1977
*James L. McClenny, 1978
Thomas L. Mainwaring, 1979
J. C. Gentile, Jr., 1980
W. J. Smalley, 1981
J. M. Miller, 1982
Bill Bostick, 1983
*J. Larry McLendon, 1984
K. Charles Elliot, 1985
*Earl Joyner, 1986
Jim Martin, Jr., 1987
*Lester Coggins, Sr., 1988
J. Eugene Fogarty, Jr., 1989
Tom O’Connor, 1990
James W. Gray, III, 1991
Jerome Johns, 1992
*Bob Jackson, 1993
Rick Alterman, 1994
Dick Stohler, 1995
R. Mark Bostick, 1996
George Lehor, 1997
Bob Clayton, 1998
Jon Pritchett, 1999
Tommy Oakley, 2000
Ed Walpole, 2001
*R.C. “Dick” Rechtien, 2002
Richard Armellini, 2003
Charles M. “Bud” Coleman, 2004
Jimmy Davis, 2005
N. Terry Dicks, 2006
Charlie Brown, 2007
Richard Schuler, 2008
Keith Walpole, 2009
Daniel Baugh, 2010
Tom Hindle, 2011
Phillip Pritchett, 2012
Rob Carryl, 2013
Doc Hyder, 2014
John McTyre, Sr., 2015
Denis Ross, 2016

*Deceased